Implantologia to nowoczesna dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu. Współcześnie mimo dynamicznego rozwoju stomatologii, duża ilość pacjentów traci zęby z powodu próchnicy, chorób przyzębia lub urazów.
Implant – to niewielka śrubka zastępująca korzeń zęba, wykonana najczęściej z tytanu umieszczana w kości szczęki i żuchwy. Dzięki zdolności tytanowego implantu do trwałego łączenia się z tkanką kostną może on zastąpić utracony korzeń zęba. Do implantu przykręcany jest łącznik, który stanowi podstawę dla korony protetycznej.
Implanty mogą być pomocne w sytuacji kiedy brakuje nam jednego, kilku lub wszystkich zębów. Implant jest wygodniejszy niż most lub proteza, ponieważ nie musisz go wyciągać do czyszczenia. Nie uszkadza się też sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostu protetycznego, gdzie szlifuje się sąsiednie, całkowicie zdrowe zęby.
Leczenie implantologiczne dzieli się na dwa etapy: etap chirurgiczny i etap protetyczny.
Etap chirurgiczny, czyli zabieg wszczepienia implantu jest bezbolesny. W znieczuleniu miejscowym lekarz implantolog wprowadza do kości implanty. Zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Okres oczekiwania na połączenie się wszczepu z kością pacjenta wynosi średnio dla kości szczeki 6 miesięcy, a żuchwy 3 miesiące.
Etap protetyczny po upływie 3-6 miesięcy implant zostaje odsłonięty i można przystąpić do wykonania uzupełnień protetycznych (koron, mostów, protez wspartych na implantach).
Cena implantu uzależniona jest od kilku elementów:
Wysokie rabaty na usługi implantologiczne często są wynikiem używania tanich, nie sprawdzonych systemów implantologicznych lub niskiej jakości komponentów. Wraz z obniżaniem ceny, obniżana jest jakość usług!
Zalecenia w pierwszym tygodniu po zabiegu wszczepienia implantu: